Формування культури трапези

 

 

 

До 2-3 років у малюка з'являються всі молочні зуби, і дитина може і повинна добре освоїти і закріпити навичку жування. Його організму потрібні тільки доброякісні продукти, кулінарна обробка повинна бути щадящою.

 

Дуже важливий правильний підбір продуктів, що містить білок, солі кальцію, фосфору, фтору, вітаміни А, Д. Корисні щільні продукти, в яких багато клітковини, наприклад, сира морква, яблука, шматочки свіжої капусти.

 

У кожного малюка є свої звички і вам доведеться рахуватися з ними. Часто діти відмовляються їсти нелюбиму або незнайому їжу. Тут варто піти на компроміс:

- Можна зменшити порцію, прибравши частину гарніру;

- Нарізати бутерброд чи яблуко на кілька частин;

- Попросити малюка тільки спробувати блюдо;

- Замаскувати незнайому їжу вже знайомої.

 

На що треба звертати увагу під час їжі:

1. Послідовність страв повинна бути постійною.

2. Перед дитиною можна ставити тільки одне блюдо.

3. Страва не повинна бути ні занадто гарячою, ні холодною.

4. Корисно класти їжу в рот невеликими шматочками, добре пережовувати.

5. Рот і руки витирати паперовою серветкою.

 

Що не слід допускати під час їжі:

1. Гучних розмов.

2. Підганянь, поторапліваній дитини.

3. Насильного годування або догодовування.

4. Засудження малюка за необережність, неохайність, неправильне використання столових приладів.

5. Неестетично сервірування столу, неправильного оформлення страв.

6. Після закінчення їжі малюка потрібно навчити полоскати рот.

 

Як не треба годувати дитину: (З книги В. Леві «Нестандартна дитина»)

1. Не примушувати. Зрозуміємо і запам'ятаємо: харчове насильство - одне з найстрашніших насильств над організмом і особистістю, шкода і фізична, і психічна. Якщо дитина не хоче їсти - значить, йому в даний момент є не потрібно! Якщо не хоче їсти тільки чогось визначеного - значить не потрібно саме це! Ніяких примусів в їжі! Ніякого «відгодовування»! Дитина не сільськогосподарська тварина! Відсутність апетиту при хворобі є знак, що організм потребує внутрішнього очищення, сам хоче поголодувати, і в цьому випадку голос інстинкту вірніше будь-якого лікарського припису.

 

2. Не нав'язувати. Насильство в м'якій формі: вмовляння, переконання, наполегливі повторення, пропозиції. Припинити і ніколи більше не нав'язувати!

 

3. Не догоджати. Їжа - не засіб домогтися слухняності і не засіб насолоди, їжа - засіб жити. Здорове задоволення від їжі, звичайно, необхідно, але воно має відбуватися лише від здорового апетиту. Вашими цукерками ви досягнете тільки розбещеності і збочення смаку, так само як і порушення обміну речовин.

 

4. Не квапити. Їжа - НЕ гасіння пожежі. Темп їжі - справа суто особиста. Поспіх у їжі завжди шкідливий, а перерви в жуванні необхідні навіть корові. Якщо доводиться поспішати в дитячий садок або куди-небудь ще, то нехай дитина краще не доїсть, ніж у метушні і паніці проковтне ще один недожований шматок.

 

5. Не відволікати. Поки дитина їсть, телевізор має бути вимкнений, а нова іграшка прихована. Однак, якщо дитина відволікається від їжі сам, не протестуйте і не підганяйте: значить, він не голодний.

 

6. «Напевно, з'їв що-небудь!» Коли ми змушуємо дітей є насильно, будь-яка трапеза викликає у них негативні емоції, які, природно, апетиту не додають. Діти уповільнюють процес жування, тягнуть час, тримають їжу в роті. На тарілці їжа остигає, стаючи все паче не-смачною. Якщо дати волю емоціям і змушувати дитину їсти, його організм може відповісти блювотою. Якщо підсвідомо рефлекс закріпиться, така реакція буде переслідувати ваше чадо довгі роки. Коли дитина «несподівано» розлюбить колись обожненою гречану кашу, згадайте, коли саме і як ви змусили його одного разу проковтнути «останню ложечку». Якщо людину регулярно змушувати робити щось без його волі, у нього виникають, природно, протест і злість на того, хто ущемляє його свободу. Рано чи пізно ці негативні реакції можуть спровокувати дитину на ваші стосунки взагалі.

 

7. Голодувати - значить голодувати. Зберіть всю свою волю в кулак і не вмовляйте, коли дитина відмовляється їсти. Значить, поїсть пізніше. Тільки не дозволяйте «кусочнічать»: голодувати - значить голодувати!