Консультація з образотворчого мистецтва

 

 

 

У світі дитячих фантазій

 
     У дошкільному дитинстві діти мають дар – творчу, художню уяву, здатні фантазувати. Творча уява – це уміння уявити собі те, чого ще немає в дійсності. Творча уява – створення нових образів, уявлень, які потім втілюються у грі дітей, малюванні, ліпленні, конструюванні, аплікації, розповідях, віршованих творах тощо. Це не особливий дар, притаманний лише конкретним дітям, це певна “вікова талановитість”, яка находить, як хвиля, майже на всіх дошкільнят, і, на жаль, як хвиля, відходить – хоча і залишає позитивний слід у духовному світі молодої особистості.
    У продуктах художньої творчості відображається дитячий внутрішній світ: настрій, переживання, фантазії, устремління, які діти не завжди самі усвідомлюють і не завжди висловлюють. Творчість у зображувальній діяльності прямо і безпосередньо повязана з розвитком дитячої уяви. Для дитини малюнок – це форма вираження думок, уявлень про оточення, емоційні переживання. Малювання порівняно з мовленням має цінну перевагу – воно є “інтернаціональною мовою”, доступною кожній людині і зрозумілим всім від малюка до мудреця. Малювання відкриває для дитини простір для фантазії. Дитина з пензликом, олівцем у руках вільна, переважно радісна. У художній творчості формується особистість дитини, проявляється її індивідуальність.
   Художня творчість дітей становить інтерес для педагогів, про що красномовно було заявлено на секції творчо-естетичного напряму. У нашому спілкуванні особлива увага приділялася положенню про те, що не всі діти стануть в майбутньому художниками, і в цьому не допоможуть ні найкращі психологічні рекомендації, ні педагогічні методики. Але творчий прояв, творчу уяву, спрямоване фантазування можна сформувати в кожної дитини. Головне, щоб дорослий, який працює з малюками, сприймав всіх дітей як майбутніх художників. На практиці це означає, що дорослий ставитиметься до кожного малюка як до творчої особистості, не передбачаючи того, як дитина далеко зможе піти в своєму розвитку і приділятиме постійну увагу специфічним художнім завданням, які мають справді творчий характер. Педагогам була представлена система роботи з дітьми кожного вікового періоду.